Darbības virzieni
Atskaites punkti
Viedās partnerības spēks

Profesionālā darbība

Šādi izskatās mana ikdiena:

  • vidēji 110 - 130 uzstāšanās/ semināri gadā,
  • tēmas - viss par un ap XXI gadsimta garam atbilstošu - radošu pieeju darbībai biznesā, kultūrā, izglītībā u.c. jomās,
  • pamata mērķauditorijas - uzņēmējdarbības uzsācēji, NVO, jaunieši, pedagogi, bezdarbnieki
  • tipisks maršruts: dažkārt no rīta pamostos Rēzeknē, vakarā ieskrienu Rīgā uz lekcijām un naktī iebraucu Ventspilī,
  • kopš 2010.gada aizvadīti 1870+ pasākumi, kas ļauj pārliecinoši izdarīt pamatotus secinājumus gan par mūsu bailēm, ambīcijām, raksturiņiem un potenciālu,
  • Esmu Hakslijs, tādēļ darījumos man patīk īstermiņa laulības - zemāk skat. vairākas sadarbības formas, kas sagādājušas gandarījumu gan man, gan maniem sadarbības partneriem.

Ko par mani saka citi?


Gribat pārliecināties klātienē? Ar manu aktivitāšu KALENDĀRU var iepazīties šeit.

Atbalsts zināšanu ietilpīgām biznesa idejām to agrīnā attīstības stadijā

Ikdienā konsultēju daudz ideju autorus (gadā 300 - 400 cilvēki), tomēr ar dažu projektu komandām man izveidojas "profesionāli fluīdi" - būtiska ir ne tikai ideja, bet arī komanda un tās aizrautība ar savu ideju. Tā man izdevusies iedvesmojoša sadarbība ar trīs ideju autoriem. Ar Borisu Batirevu - idejas autoru XXI gadsimta klaviatūrai Circle Sense - iekārta, kas funkcionāli pilnībā aizvieto klasisko klaviatūru un būtiski uzlabo cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem saskarsmi ar ārpasauli. Ar Kalvi Kārkliņu, kas sekmīgi īsteno koka aksesuāru zīmola "Rixwood" biznesu - sākot no mobilo tālruņu smokingiem līdz pat vizītkaršu blokiem - "džentelmeņu komplektiem". Un ar Osvaldu Trofimovu - puisi, kas betonu nolēmis pārvērst zefīrā, izveidojot dekoratīvā betona ražotni ZEFĪRS un pārsteidzot gaumīga interjera cienītājus, piešķirot betonam jaunas īpašības un pielietojuma veidus. Mana loma šajos projektos - "turēt roku uz pulsa", palīdzēt nepazaudēt "kopējo bildi" un mazināt iespējamos riskus. Šie ir projekti, ar ko es lepojos un zinu, ka šo projektu autori lepojas ar mani.

Vēl man padodas "domu iesaiņošana" - lai arī klasiskā biznesa plānu izstrāde mūsdienās vairs nav tik aktuāla, tomēr ir gandarījums par sasniegto bezdarba mazināšanas kontekstā - septiņi no desmit maniem konsultētajiem NVA reģistrētajiem bezdarbniekiem par biznesa plānu izstrādi saņēmuši grantu savas biznesa idejas īstenošanai, trijiem no tiem - augstākais punktu skaits Latvijā (1., 3. un 4.vieta 313 biznesa plānu konkurencē).


Sociāla līdzdalība uzņēmējdarbības sekmēšanas aktivitātēs Latvijā

Savas profesionālās darbības laikā regulāri atbalstu sabiedriskā kārtā (ar zināšanām un laiku) vairākus ilgtermiņa sociālus projektus, ar kuru īstenotājiem man vēsturiski izveidojusies sadarbība (un daudziem, daudziem citiem):

  • RTU Karjeras portfelis (ikgadēja vieslekcija RTU inženierzinātņu studentiem),
  • Nordea Biznesa skola (2 meistarklases jaunajiem uzņēmējiem katrā sezonā, projekta stratēģiskā plānošana),
  • Rīgas Biznesa skolas projekts Go Beyond (ikgadēja meistarklase projekta dalībniekiem),
  • JCI Latvia konference "Uzrāviens" Liepājā (ikgadēja vieslekcija par jaunākajām tendencēm),
  • RTU VASSI (ikgadēja vieslekcija vides zinātņu maģistrantiem),
  • Junior Achievement Latvia (meistarklases pedagogiem un skolēnu mācību uzņēmumu gadatirgi), 
  • konkurss "Cēsīs var!" (konkursa finālistu uzstāšanos vērtēšana, naudas balvas līdzfinansēšana),
  • Sorosa Fonds - Latvija (vieslekcijas reģionos sociālās uzņēmējdarbības projekta SĀKUMS ietvaros),
  • vispārizglītojošās skolas un NVO (sabiedriskas vieslekcijas pēc organizācijas/ iestādes vadības uzaicinājuma)


Darbs ar publisko sektoru un NVO - par mūsdienīgu valsts pārvaldi Latvijā!

Sadarbība ar publisko sektoru ir ceļš uz manas personiskās vīzijas materializēšanu - mana vīzija ir zināšanu sabiedrība Latvijā, kur katrs indivīds ir gana patstāvīgs, lai, kombinējot savus un ārējos resursus, spētu kļūt pašpietiekams un sasniegt savus profesionālos mērķus. Esmu pārliecinājusies, ka domāšanas paradigma "mēs taču visi sēžam vienā laivā" pievērš cilvēkus rīcībai pēc būtības. Tādēļ pašvaldībās ir jāstrādā cilvēkiem, kas apzinās, ar kādu mērķi viņu štata vieta ir izveidota (ja tā ir izveidota pēc būtības). Uz šādām pārmaiņām vislabāk var iedvesmot pašvaldības vadība - pagaidām man nav izdevies tikt līdz viņu domāšanas dimensijas maiņai, taču ir prieks par vairākām, it sevišķi - mazajām pašvaldībām, kas noteikti ir rādījušas priekšzīmi pārējām. Uz sociālām izmaiņām brīnumi neiedarbojas, tādēļ paldies tiem publiskā sektora un NVO partneriem, kas šīs izmaiņas uzskata par tikpat būtiskām - LR Valsts Kanceleja, LR VARAM, LR KM, RIIMC, LLKIC, LPMC, DPMC, Dobeles PIUC, ZRKAC, Latgales, Vidzemes un Kurzemes plānošanas reģioni, Ventspils Jauniešu Dome, Ventspils Augsto Tehnoloģiju Parks, Gulbenes novada dome, biedrība LĪDERE, VRG jeb lauku partnerības Latvijā, Nāc un dari" un daudzi citi. 


Darbs ar radošajām partnerībām (industrijām) Latvijā

Ko gan varu iedot radošam prātam, ja viņš "jau tā ir radošs"? Šajos brīžos es strādāju ar pragmatiskām tēmām - lai paskatītos uz radošām izpausmēm no citas puses, piešķiltu tām praktiskuma dzirksti un rezultātā - pamanītos sevi izgudrot vēlreiz no jauna, šoreiz - jau praktiskā radošuma iesaiņojumā. Lielākais izaicinājums pēdējo gadu laikā - iesildīt un saliedēt LR KM izveidoto Radošo padomi kontekstā ar mūsu valsts simtgades svinību plānošanu un īstenošanu.

Darbs ar privāto sektoru - sociāli atbildīgiem uzņēmumiem

Tā nekad nav bijusi mana primārā mērķauditorija - privātam sektoram ir daudz lielāka brīvības rīcība nekā tie, kam ir ierobežoti resursi. Tai pat laikā izrādās, ka mana pieeja ir vērtība arī lielajiem uzņēmumiem, kuriem nepieciešams radošs restarts un skats pašiem uz sevi no malas. Un te nu man ir iespēja īstenot 'Latvijas Robina Huda' pieeju - izvēloties strādāt ar mani, privātie uzņēmumi rīkojas sociāli atbildīgi, jo mūsu sadarbības rezultātā es varu palīdzēt sabiedriskā kārtā tiem, kam šīs zināšanas ir akūti nepieciešamas drosmei iesaistīties uzņēmējdarbībā. Tādēļ es saku paldies privātā sektora partneriem un jo īpaši Lattelecom, Nordea, G4S, AAS Balta, SEB, Latvijas Zaļais Punkts, 7 GURU, Latvijas Tālrunis, RISEBA un BDA.


Vieslekcijas ārpus Latvijas - Baltijas valstis un Krievija

Ik pa brīdim pieņemu izaicinājumu uzstāties ārpus Latvijas - Voroņežas Valsts Universitāte/ RU (2010), Britu padomes pārstāvniecība Maskavā/ RU (2010 un 2011), Obņinska/ RU (2010 un 2011), Stokholma/ SE (2011), Jaroslavļa/ RU (2012), Viļņa/ LT (2013), Tallina un Parksepaa/ EE (2014). Ieteikums krieviski runājošiem profesionāļiem - NVS valstīs baltiešus augsti vērtē - izmantojiet iespēju strādāt ar viesmīlīgiem partneriem!

Zināšanu pārnese starp valstīm rosina ne tikai savu spēju robežu paplašināšanu un citu kultūru labāku iepazīšanu. Katru reizi atgriežoties no Krievijas, es saku, ka katram latvietim kaut reizi mūžā vismaz nedēļa ir jāpadzīvo Maskavā, lai saprastu, ka viņš var daudz daudz vairāk. Pēc katra Maskavas apmeklējuma manam "Pink Džin" ir jāielokās atpakaļ sērkociņu kastītē. Bet es to daru, jo gribu to sērkociņu kastīti paplašināt, lai tās iemītnieki, kam nav iespējas uz Maskavu aizbraukt, sajustu iespēju plašumus. Tādēļ saku PALDIES visiem maniem partneriem (Rīgas plānošanas reģions, Britu padome, LR Kultūras ministrija, ERASMUS programma, Jaunatnes līderu koalīcija), ka ļauj manam "Pink Džin" izplesties.


Metodiskie materiāli zināšanu un radošās ekonomikas attīstībai 

Pēc Latgales plānošanas reģiona un LR VARAM pasūtījuma, izstrādātas divas rokasgrāmatas - kopā ar V.Zepu, L.Kuplo un I.Cīruli 2011.gadā tapušas saturiskas vadlīnijas radošo partnerību (industriju) komercializācijas veicināšanai, savukārt, 2014.gadā izstrādāta programma "Zināšanu eņģeļi" - rokasgrāmata pašvaldību speciālistiem, kuriem ikdienā ir saskare ar ideju autoriem un uzņēmējdarbības uzsācējiem. Abi materiāli apkopo praktiskas atziņas un ieteikumus, ko eksperti uzkrājuši, ikdienā saskaroties ar radošas uzņēmējdarbības uzsākšanu un attīstību.


Darbs ar akadēmisko sektoru

Kopš 2010.gada pasniedzu vairākās Latvijas augstskolās (valsts un privātās) studiju priekšmetus, kas saistīti ar praktiskā radošuma un inovatīvas uzņēmējdarbības tematiku. Šis studiju priekšmets ir kā reliģija - es stāstu tikai to, kam pati ticu un esmu pārbaudījusi praksē. Laikam tieši tādēļ studenti to augstu novērtē un tam piešķir arī oficiālu atzinību.


Britu padomes radošās domāšanas metodoloģijas
"Nākotnes pilsētas spēle" (Future City Game) sertificēta vadītāja

Kopš 2010.gada esmu vadījusi vairāk kā 20 Nākotnes pilsētas spēles, kas, pateicoties Britu padomes pārstāvniecībai Latvijā (kā spēles "turētājam"), pašvaldību un Vidzemes plānošanas reģiona interesei un LR VARAM iniciatīvai projekta "Latvijas plānošanas reģionu un vietējo pašvaldību teritoriālās attīstības plānošanas kapacitātes palielināšana un attīstības plānošanas dokumentu izstrādāšana" ietvaros (NFI finansējums) ir kļuvis par atzītu un pieprasītu mūsdienīgas sabiedriskās apspriešanas instrumentu dialoga veidošanā starp pašvaldību un iedzīvotājiem. Mana personīgā pieredze rāda, ka spēle sagādā patīkamu pārsteigumu abām iesaistītajām pusēm - iedzīvotāji iegūst jaunus domubiedrus un izmanto iespēju praktiski ietekmēt teritorijas attīstību, savukārt, pašvaldība gūst praktisku labumu no savā teritorijā dzīvojošā sociālā (intelektuālā) kapitāla un iesaista tos tālākā koprades procesā radīto ideju attīstībā.